Skwer Jana Pawła II

Mały placyk na Starym Mieście, niedaleko wschodnich nabrzeży portu w Ustce. Przekształcony w niewielki park, jest doskonałym miejscem by zatrzymać się na chwilę i odpocząć w cieniu drzew.

Skwer Jana Pawła II powstał w miejscu, w którym do 1889 roku stał kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela i św. Mikołaja - patrona żeglarzy i kupców. Świątynię wybudowano w 1357 r. Charakteryzowała się wysoką wieżą, która przez długie lata służyła również jako latarnia morska. Przybytek i towarzyszący mu cmentarz pod koniec XIX wieku okazały się za małe względem potrzeb mieszkańców Ustki, co przesądziło o budowie kościoła Najświętszego Zbawiciela. Trafiła tam przeważająca część dekoracji i wyposażenia “starej” świątyni.

Więcej informacji zawiera umieszczona na skwerze tablica edukacyjna. Ozdobą placu - nie licząc oczywiście pięknej roślinności i małej architektury użytkowej - jest koło młyńskie, ustawione tutaj w 1995 r. Pochodzi najprawdopodobniej z wybudowanego na początku XX w. wiatraka, który stał nieopodal nadmorskiej promenady.

W przeszłości skwer Jana Pawła II nazywany był Zaułkiem Kapitańskim. A to z tego powodu, że w przeszłości wielu dowódców statków zdecydowało się wybudować tutaj swój dom. Do dziś zresztą zachowało się w okolicy sporo zabytkowych budynków z XVIII, XIX i początków XX wieku.

Dodaj opinię

Malutki park, kryjący jednak mnóstwo fascynujących ciekawostek. Tu, gdzie dziś pięknie rośnie miejska zieleń, wznosił się niegdyś kościół z wysoką wieżą, służącą zarówno jako dzwonnica, jak i latarnia. Był to też Zaułek Kapitański, gdzie wielu marynarzy wybudowało swój dom. Warto przyjrzeć się kołu młyńskiemu, przeniesionemu na skwer ze starego wiatraka.

Skwer Jana Pawła II adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Skwer Jana Pawła II, zobacz gdzie w Ustce zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Skwer Jana Pawła II.
  • Ulica
    Marynarki Polskiej
    Skwer Jana Pawła II mieści się przy ulicy Marynarki Polskiej w Ustce
  • 76-270 Ustka
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Skwer Jana Pawła II opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij