Rezerwat Buczyna nad Słupią

Rezerwat Buczyna nad Słupią to obszar ochrony leśnej przyrody, wydzielony z Pobrzeża Słowińskiego w 1987 roku. Zajmuje powierzchnię niespełna 19 hektarów. Głównym powodem utworzenia rezerwatu było istnienie na tym terenie lasu bukowego, który liczy już ponad 100 lat.

Rezerwat, położony wzdłuż koryta rzeki mniej więcej w rejonie wodnicy i linii kolejowej Ustka-Słupsk to jeden z niewielu ocalałych fragmentów naturalnego drzewostanu na Pomorzu. Najważniejsze spośród nich są buczyny niżowe i dendrologiczne osobliwości w postaci kęp potężnych buków rosnących na dość stromych zboczach rzecznej doliny (nawet 12 m różnicy pomiędzy taflą wody a skarpą) w grupkach po kilkanaście sztuk.

Miłośnicy świata roślin będą mogli zaobserwować jeszcze m.in. włosienieczniki rzeczne, brzozy brodawkowate, kruszczyki szerokolistne, złocie pochwolistne, konwalie majowe czy kokorycze wątłe. Bodaj najlepszą drogą prowadzącą przez rezerwat, zapewniającą najciekawsze wrażenia z wyprawy i widoczki do uwiecznienia na zdjęciach, jest kajakowy szlak na Słupi. Piechurzy wychodzący z Ustki powinni wybrać szlak czerwony lub żółty. Na terenie “Buczyny nad Słupią” utworzono niewielką ścieżkę edukacyjną (2 km długości) z 5 przystankami i punktami, w których stoją tablice informacyjne.

Dodaj opinię

Uroczy zakątek o powierzchni blisko 19 hektarów, wytyczony w 1987 roku dla zwiększenia ochrony ponad 100-letniego lasu bukowego - jednego z ostatnich naturalnych na całym Pomorzu. O edukację na trasie dba 2-kilometrowa ścieżka z 5 przystankami. Do rezerwatu prowadzą 2 szlaki piesze, przez jego obszar przepływa też popularna wśród kajakarzy rzeka Słupia.

Rezerwat Buczyna nad Słupią adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Rezerwat Buczyna nad Słupią, zobacz gdzie w Ustce zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Rezerwat Buczyna nad Słupią.
  • Ulica
    Wodnica
    Rezerwat Buczyna nad Słupią mieści się przy ulicy Wodnica w Ustce
  • 76-270 Ustka
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Rezerwat Buczyna nad Słupią opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij