Pomnik Ludziom Morza

Monument we wschodniej części portu w Ustce, ustawiony tuż pod latarnią morską. Pomnik Ludziom Morza, jak sama nazwa wskazuje, poświęcony jest tym wszystkim anonimowym osobom, które zginęły w bałtyckiej toni wykonując swoje zadania.

Miejsce pamięci składa się z dwóch części. Reprezentacyjna, otwarta na Bulwar Portowy, to pomnik matki niecierpliwie wyczekującej powrotu syna z pracy na morzu. Przed postacią kobiety ustawiono dwa koła sterowe i kotwicę, natomiast za nią - cztery tablice z płaskorzeźbami oraz krzyż stylizowany na okrętowy maszt. Główną figurę zaprojektował i wykonał Stanisław Kulon z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Sceny z życia portowej osady wykuł w granicie Mieczysław Borys.

Pomnik “Ludziom Morza” powstał w wyniku społecznej inicjatywy w 2002 r. Wiąże się z nim miejska legenda - dzień przed odsłonięciem rzeźby ktoś ściął głowę matki i wyrzucił ją do śmieci. Teorii wyjaśniających, kto i dlaczego tak uczynił, jest więcej niż kwiatów składanych pod pomnikiem 1 listopada i 15 sierpnia (Święto Ustki i Wojska Polskiego). Figurę udało się naprawić na czas, jednak pozostał na niej wyraźny ślad po tym przykrym incydencie.

Pod samą latarnią, za żywopłotem, działa dodatkowo niewielka ekspozycja plenerowa. Tworzą ją ogromna kotwica admiralicji (datowana na XVII-XIX wiek), stewa rufowa (prawdopodobnie z tej samej epoki), duży fragment stępki żaglowca (pochodzący z XVII w.) oraz kawałek portowej szyny kolejowej, wyprodukowanej przez firmę Phoenix (1914 r.). Ten konkretny fragment stanowił część usteckiego portu morskiego.

Dodaj opinię

Pomnik wystawiony ku pamięci ludzi, którzy zginęli pracując na morzu. Główną część stanowi figura zatroskanej matki, wypatrującej powracającego z wód Bałtyku syna. Za nią ustawiono tablice z wyrytymi obrazami. Uzupełnieniem monumentu jest mała wystawa na świeżym powietrzu, gdzie prezentowane są części statków i portowej infrastruktury o zabytkowej już wartości.

Pomnik Ludziom Morza adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pomnik Ludziom Morza, zobacz gdzie w Ustce zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pomnik Ludziom Morza.
  • Ulica
    Bolesława Limanowskiego
    Pomnik Ludziom Morza mieści się przy ulicy Bolesława Limanowskiego w Ustce
  • 76-270 Ustka
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pomnik Ludziom Morza opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij