Muzeum Chleba

Muzeum Chleba to uzupełnienie piekarni założonej przez Eugeniusza Brzóskę - jednego z pierwszych polskich osadników przybywających do Ustki po zakończeniu II Wojny Światowej i honorowego obywatela tego miasta. Dzięki zaangażowaniu lokalnego patrioty turyści mogą podziwiać ponad 2 tysiące eksponatów, które opowiadają o sposobach pieczenia chleba i zarazem o historii miasta oraz całej ludzkości.

Muzeum Chleba powstało w 1998 roku. Co można w nim obejrzeć? Przede wszystkim ceramiczne naczynia oraz szereg różnych urządzeń i narzędzi wykorzystywanych na przestrzeni dziejów do przygotowywania i przechowywania wszelkiego typu wypieków: chleba, ciast, gofrów itd. Są również przyprawy (świeże), książki o piekarnictwie, dawne przedmioty codziennego użytku oraz stare widokówki, monety i znaczki związane z Ustką.

Do najciekawszych eksponatów w kolekcji z pewnością należą stół do wyrabiania ciasta piernikowego z XVII wieku, prototyp lodówki z XIX w. (działała bez energii elektrycznej), automat z cukierkami z dwudziestolecia międzywojennego czy gofrownica i mieszadło z początków XX stulecia. Przewodnikiem oprowadzającym po kolejnych pomieszczaniach i opowiadającym historie związane ze zgromadzonymi przedmiotami jest zazwyczaj sam pan Brzóska.

Właściciele piekarni i muzeum uprzejmie proszą o kontakt telefoniczny przed przyjazdem.

Dodaj opinię

Piekarnia - miejsce odwiedzane praktycznie codziennie, a jednocześnie tak słabo znane. Zwiedzając Muzeum Chleba w Ustce można dość dokładnie wyobrazić sobie, jak wyglądała praca w takim przybytku w XVII, XVIII, XIX czy na początku XX wieku. Pomoże w tym ponad 2 tys. przedmiotów (m.in. pierwsze lodówki, mieszadła i piece) opisywanych przez fachowego przewodnika.

Muzeum Chleba adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Chleba, zobacz gdzie w Ustce zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Chleba.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Chleba. Redakcja serwisu www.ustka.baltyk.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 4 zł
  Muzeum Chleba cena biletu ulgowego: 4 zł
 • 6 zł
  Muzeum Chleba cena biletu normalnego: 6 zł
 • 13 zł
  Muzeum Chleba cena biletu rodzinnego: 13 zł
 • Grupowy 4
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Chleba opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij